Dünyanın En Ünlü Kedileri

        DÜNYANIN EN ÜNLÜ KEDİLERİ

1) BASTET / BAST: Eski Mısır'ın kutsal kedi tanrıçası. Koruyucu bir tanrıçaydı özellikle de kedilerin ve kedileri koruyanların koruyucusuydu. Mısır'da çok sayıda Bast heykeli bulunmuştur. Bilindiği gibi eski Mısır'da kediler kutsal sayılıyor, kedi öldüren birisi oracıkta idam ediliyordu! Altta bast heykeli

2) Chesire: Alis Harikalar Diyarı'nın ünlü kedisi.

3) Sylvester: tweety'nin amansiz düşmani olan sylvester'in ilk sahne deneyimi 1945 tarihli life with feathers (warner bros)

4) Garfield: jim davis tarafindan 1978'de yaratilan şişman ve tembel kedi; 4 yil icinde dünyanin her tarafindan binlerce gazetede yer almayi başardi.

5) Düchess: 1970'de bir walt disney animasyonu olan the aristocats icin yaratilan bu iran kedisi; "o'malley" ve "alley cat" le birlikte en cok sevilen cizgi film kedileri arasinda yer aliyor.

6) Tom: Tom, Mavi Rus kedisi cinsi, sevilen ve güvenilir bir ev kedisidir. Tom öfkeli, alıngan ve bir o kadar da sakar bir kedidir. Ev kedisi Tom ile evin yiyeceğiyle beslenen ve küçük bir yuvada yaşayan Jerry'nin kavgasıdır. Tom her seferinde Jerry'yi yemeye çalışır ancak hiçbir girişiminde de başarılı olamaz ve Jerry sivri zekasıyla her zaman tom'u haltetmeyi başarır. Tom ise nadir zamanlarda galip gelir.

7) Clinton' ların wikipedia'ya bile geçen, 'First' kedisi Socks.. Socks, bir erkek kedi, Clinton'ların kızları Chelsea'nın kedisiymiş, Clinton başkan olup da, Beyaz Saray'a taşınınca, tabii ki Socks'un da kaderi değişmiş! Bir anda dünyanın en ünlü kedisi olmuş. O kadar ünlü olmuş ki, ikidebir hastanelere, okullara ve kimseziler yurduna 'iyi niyet' ziyaretlerine götürülür hale gelmiş. Ama Clinton, tutup 'Buddy' adında bir de köpek alıp gelince, Socks tabii çok kızmış, hiçbir zaman onunla anlaşmamış, Clinton bu konuda şöyle diyor: "Filistinliler ve İsraillilerin bile arasını yaptım ama ikisinin arasını yapamadım!"

8) Felix the cat: diger cizgi film kedilerinin aksine, felix'in kariyeri normal film oyunculugu olarak ba$lami$ti. avustralyali pat sullivan tarafindan yaratilan felix, ilk konuşan kediydi. mickey mouse felix'ten 1 sene sonra konuşmaya başlamişti. felix ayrica 1928'deki ilk tv deneme yayinlarinda fazlasiyla yer bulan bir arkadaşimizdi.

9) Fritz the cat: 1943 philadelphia dogumlu robert crumb'in ailesinin kedisinden esinlenerek yarattigi bu kedi, crumb'in en cok bilinen karakterlerinden biri oldu. animatör ralph bakshi crumb'a fritzli bir animasyon filmi teklifiyle geldiginde ilk olarak kabul cevabi aldi. ancak sonradan baskidan yorulan crumb, işi eşi aline kominsky'e devretti. ancak sonunda ortaya cikan filmden o kadar cok nefret etti ki, bir seferinde dergi bandinda fritz'i öldürmekten cekinmedi.

10) Bond filmlerinin ünlü İran kedisi, bu çok ünlü kedinin ismini bilen yokmuş -en azından şimdilik- alttaki sahne James Bond, 'İnsan İki Kere Yaşar' adlı filminden...

11) morris: amerika birle$ik devletleri'nin en ünlü kedisi bu 7 kiloluk turuncu arkada$imizdi. chicago'daki bir hayvan barinagindan bob martwick adindaki profesyonel bir hayvan egitmeni tarafindan kurtarilan morris, purina'nin 9 lives adli kedi mamasi icin kampanya sembolü oldugunda seneler 1969'i gösteriyordu. daha sonra star kist foods icin de onursal yönetici olmasi gecikmedi. bu yöneticilik koltugunda, begenmedigi herhangi bir kedi mamasi icin veto hakkina sahip olan* dombili kedi; daha sonradan richard nixon tarafindan "national animal protection bill"'i (patisiyle) imzalamasi icin davet edildi. 1978'de ölene kadar bob'la birlikte chicago'da yaşadi.


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !